Ukazatelů času, zejména těch nástěnných je nepřeberné množství. Z pohledu designérů obytných prostor je to zpráva vynikající, z pohledu nerozhodného nakupujícího už až tak skvělá není. V posledních letech se na nástěnné hodiny klade čím dál větší důraz v souvislostí s dekorem místnosti. Před nákupem je tedy dobré pečlivě zvážit všechny aspekty, aby jste s výběrem těch správných nástěnných hodin nešlápli vedle. V následujícím článku se vám pokusíme shrnout pár základních tipů pro správný výběr a umístění vašich nástěnných hodin.

Typy nástěnných hodin na našem e-shopu 

Nástěnné hodiny- mají na trhu největší zastoupení, máte na výběr z mnoha tvarů, barev, materiálů i designů. Instalují se zavěšením na háček či šroubek s hmoždinkou – záleží na hmotnosti a doporučení výrobce.

Nalepovací hodiny-se umisťují přímo na zeď, nemají žádný kryt ani spodní stranu ciferníku. Strojek s ručičkami se zavěsí na háček, nalepí nebo přišroubuje a do libovolné vzdálenosti se kolem něj nalepí plastické (3D) číslice, tečky, linky či jiné grafické naznačení ciferníku. Se správným umístěním vám pomůže přiložená šablona. Ve strojku snadno vyměníte baterie.

Kyvadlové hodiny-patří k nejstarším ciferníkovým hodinám. Kyvadlo je hlavním ozdobným prvkem i regulátorem chodu hodin, s jehož pomocí je možné doladit přesný čas.

Oboustranné hodiny-mají ciferník a ručičky z obou stran. Vidíte čas jak ze přední, tak ze zadní strany. Ukotvují se na zeď buď za horní, nebo za boční hranu a jsou ideální do dlouhých chodeb a místností.

Hodiny řízené rádiovým signálem - jinak zvané také DCF hodiny jsou oblíbenými hodinami pro své vlastnosti: přesnost a komfortnost. Strojky hodin se nezrychlují ani nezpomalují a hlavně se hodiny nemusí ze zdi sundavat a pravidelně přeřizovat např. při změně času. Hodiny řízené rádiovým signálem se seřizují samy bez manuálního zásahu, fungují s přesností 1 sekundy za cca 2 miliony let. Hodinový strojek reaguje na signál o vlnové délce 77,5 kHz vysílaný z Frankfurtu n. Mohanem v Německu. Kontrola přesnosti se provádí automatizovaně každou noc, kdy je kvalitnější příjem rádiových vln díky atmosférickým podmínkám. Po vložení baterie se při optimálních podmínkách analogové rádiem řízené hodiny seřídí během několika minut.

Překlápěcí hodiny-designove hodiny na zeď nebo na stůl s fyzickým překlápěním číslic .

Dětské hodiny- jsou specifické především svým designem a mohou být jak nástěnné, tak stolní. Disponují pestrými barvami a vzory. Některé dětské hodiny mají tvar pohádkových postaviček nebo zvířátek. Pro děti, které se učí poznávat hodiny, jsou ideální modely, jež mají na ciferníku všechna čísla.

           Správná velikost nástěnných hodin

Souvislost mezi velikostí pokoje a velikosti hodin je nezanedbatelná, ale už dávno jí není kladen až tak velký význam. Víc v tomhle ohledu hraje roli barva hodin, podkladu(zdi) a nejdůležitější aspekt- jakou roli hodiny na vybrané zdi budou hrát. Pokud budou hodiny na vybrané zdi jedinou dekorací, budou tedy dominantním prvkem a můžete volit z větších průměrů. Pokud se budou hodiny o prostor dělit s jinými dekoracemi případně roli dominantního prvku má například větší obraz, doporučuje se volit menší nenápadnější modely.

Tip: Pro variabilní velikost a tvar se skvělé hodí hodiny nalepovací, kde je pevný pouze střed tzn. strojek s ručičkami, a je možné si přizpůsobit velikost a tvar ostatních částí.

 
                                   

         Umístění nástěnných hodin

Podle většiny špičkových interiérových designérů by měli být hodiny umístění ve výšce očí. Pokud už jsme vybrali hodiny většího průměru a jsou na zdi solitérem, můžeme umístit i výš. Je potřeba ale dodržet odstup alespoň 25 cm od stropu aby jsme docílili příjemného vzhledu. Samozřejmostí je také dodržet dobrou čitelnost hodin, bez překážek. Taky vás může třeba nepříjemně rozladit taková banálnost jako například sluníčko, které celé odpoledne svítí přímo na vaše hodiny. Ty se stavaji nečitelnými až do pozdního odpoledne.

Tip: Ohledně velikosti a umístění vám může nejvíc pomoct, když si vystřihnete požadovaný průměr z novin a před objednáním ho na požadovaném místě vyzkoušíte nanečisto.

                                     



      Barva nástěnných hodin

Barvu nástěnných hodin doporučujeme vybírat podle stylu samostatné místnosti a také dle barvy podkladu. Pokud máte zařízený pokoj v moderním minimalistickém stylu budou mu slušet hodiny větších rozměru, čistých linií a kontrastní k barvě podkladu. Když pokoji dominuje například více dřevěných prvků nebo třeba tmavší nábytek, budou se tam hodit hodiny dřevěné. Pokud patříte k příznivcům retro nebo vintage najdete speciální kousky nástěnných hodin i pro tento interiér. Pokud bude barva podkladu(zdi) třeba světle zelená doporučujeme vybrat hodiny v podobně teplé nebo krémové barvě aby hodiny na zdi nepůsobili jako pěst na oko.

                                     

                             

                             

Závěr

Ať už se budete při výběru držet nějakých všeobecných typů a doporučení, fantazii se meze nekladou. Koneckonců jde vždy jen o to, aby jste se dobře cítili ve svém životním prostoru právě Vy. 

Přejeme šťastnou ruku při vašem výběru.

Fonso.cz